Hormonalna antikoncepcia a akne

akne-a-antikoncepciaZa posledných 50 rokov umožnili ženám antikoncepčné pilulky prevziať kontrolu nad svojim telom. Od plánovania pôrodu cez úpravu menštruačného cyklu až po zmiernenie akné.

Čo sa deje s kožou, keď ženy berú antikoncepčné tabletky ?

Prvým dôvodom je znížiť androgény (mužské hormóny ako testosterón) v krvi. Tieto androgény vyvolávajú nadmernú produkciu mazového oleja, ktorý upcháva póry a podporuje vznik a tvorbu akné. Keď začnete brať antikoncepciu (antikoncepcia belara akne, antikoncepcia chloe a akne, antikoncepcia na akné jeanine a pod.) začnú sa vám do tela dostávať hormóny ako estrogén a progestin, ktoré sú syntetickou formou progesteronu. Tieto hormóny pomáhajú znižiť hladinu androgénov a všeobecne vám vyčistia pleť do troch mesiacov. Hoci nie všetky antikoncepčné tabletky majú rovnaký účinok.

Androgénne tabletky, ktoré obsahujú progestín, môžu v skutočnosti podporovať vznik akné. Progestín sa môže v tíchto tabletkách vyskytovať ako norgestrel, noretisterón acetát, levonorgestrel.

Čo sa stane po vysadení antikoncepcie ?

V tomto bode majú veci tendenciu sa veľmi zmeniť, v závislosti na tom, aká bola vša pleť predtým, než ste začali brať tabletky. Pre ľudí s akné, môže každý hormonálny posun v ich tele resp. hormonálna zmena v ich tle stimulovať tvorbu akné.  Po vysadení antikoncepcie sa zväčša do troch mesiacov vráti hladina hormónov na normálnu úroveň.antikoncepcia-bellara-akne

Ako sa vyhnúť vzniku akné, počas týždennej pauzy od antikoncepcie?

Okrem zmeny stravy je možné, že vám váš lekár predpíše aj diuretiká, ktoré blokujú mužské hormonálne receptory v tele, ktoré zabraňujú bunkám absorpciu testosterónu. Najdôležitejším faktorom je však zmena jedálnička. Antikoncepciu nerieši príčinu. Môžete brať antikoncepciu, vyčistí sa vám pleť no po vysadení sa vám môže akné vrátiť späť. Keď máte tieto obavy, ako vysadiť antikoncepciu a zároveň predísť vzniku akné určite začnite hneď meniť svoj jedálniček a to po dobu štyroch týždňov pred vysadením.

Pre dievčatá s problematickou pleťou sa zvykne doporučovať návšteva gynekológa. Gynekológ s vami prekonzultuje všetky varianty a odporučí vám najlepšie možné riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *